Aktualności
Kwestują, żeby inni nie marzli
W ramach ogólnopolskiej kampanii "Zapałka nie ogrzeje" z początkiem listopada wolontariusze Caritas naszej diecezji pojawili się na ulicach, cmentarzach oraz na terenie kościołów, by kwestować na rzecz ludzi potrzebujących wsparcia w rozpoczynającym się sezonie grzewczym – starszych, chorych, będących w trudnej sytuacji materialnej, rodzin wielodzietnych. Ofiary zebrane podczas kwesty zostaną w całości przekazane na ten cel. 1 listopada kilka godzin na cmentarzu komunalnym w Koszalinie kwestowali m.in. uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas działającego w Szkole Podstawowej nr 5. Kilka dni wcześniej podobną zbiórkę przeprowadzili tam uczniowie koszalińskiej samochodówki. Także w ostatnią niedzielę października wiele parafialnych i szkolnych zespołów Caritas przeprowadziło zbiórkę po Mszach św. w kościołach parafialnych.
Warsztaty pielęgnacyjne w hospicjum
W darłowskim hospicjum Caritas odbywa się cykl warsztatów pielęgnacji osób obłożnie chorych. W szkoleniu, które odbyło się 26 października, wzięli udział opiekunowie rodzinni zajmujący się chorymi w domu oraz wolontariusze hospicyjni. Jak zauważa Agata Strack, która od 7 lat jest wolontariuszem w darłowskim hospicjum, a od 3 lat koordynatorem wolontariatu, pielęgnacja osoby obłożnie chorej, toaleta całego ciała, aktywacja i usprawnianie, dobór właściwych środków pielęgnacyjnych – zanim się tego od kogoś nie nauczy, mogą stanowić problem dla opiekuna.
Zmiany w Caritas
Z dniem 27 października kończy pracę na stanowisku dyrektora Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej jej dotychczasowy dyrektor ks. Tomasz Roda. Od 28 października będzie pełnił obowiązki wicedyrektora Caritas Polska.
Obowiązki dyrektora Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej przejmie ks. Łukasz Bikun, wcześniej wikariusz parafii pw. Św. Jana Kantego w Słupsku oraz duszpasterz akademicki.
Nagrody im. kard. nom. Ignacego Jeża
Gala Nagrody im. kard. nom. Ignacego Jeża „Radość płynie z Nadziei” odbyła się 16 października w Filharmonii Koszalińskiej. Poprzedziła ją Msza św. sprawowana w koszalińskiej katedrze w intencji śp. bp. Jeża oraz wszystkich laureatów nagrody.
W tym roku statuetki z wizerunkiem kardynała trafiły do:
Parafialnego Zespołu Caritas działającego w parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbego w Słupsku – za praktyczne odczytywanie i realizację zawartej w Ewangelii rzeczywistości miłosierdzia, która była obecna w życiu patrona nagrody;
Pola Nadziei w darłowskim hospicjum
Symbolicznym zasadzeniem cebulek żonkili – kwiatów będących symbolem nadziei na nowe życie – darczyńcy, wolontariusze i pracownicy Domu Hospicyjno-Opiekuńczego Caritas im. Bp. Czesława Domina w Darłowie zainaugurowali 8 października akcję charytatywną Pola Nadziei, która swój finał będzie miała wiosną.
Prace ogrodnicze na rozrastającej się z roku na rok kwietnej rabacie poprzedziła Msza św. w kaplicy domu pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka.
Zapraszamy do nowej edycji programu Skrzydła oraz Skrzydła-podprogram "Dwa Talenty" na rok szkolny 2022/2023 2
Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej informuje, że rusza kolejna edycja dedykowanym dzieciom programów „Skrzydła” oraz „Dwa Talenty” na rok szkolny 2022/2023.
Program „Skrzydła” ma na celu długotrwałe wsparcie dzieci ze szkół podstawowych i średnich w zaspokajaniu podstawowych potrzeb umożliwiających edukację na odpowiednim poziomie poprzez zakup np. przyborów szkolnych, odzieży codziennej i sportowej, podręczników szkolnych, dojazdy do szkoły, zakwaterowanie oraz wyżywienie w bursie, ubezpieczenie szkolne NNW, korepetycje. Natomiast „Dwa Talenty” pomóc mają w rozwijaniu talentów poprzez rekompensowanie kosztów związanych m.in. z treningami, wyjazdami związanymi z realizacją pasji, zakupem aparatury naukowej, instrumentów muzycznych czy sprzętu sportowego.
Wytchnienie nad Bałtykiem
Od czerwca trwają nieodpłatne turnusy wytchnieniowe dla podopiecznych programu Caritas pn. "Region Dobrego Wsparcia".
Uczestnicy zakwaterowani są w dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych mieszkaniu wytchnieniowym przy ośrodku pw. Aniołów Stróżów w Kołobrzegu.
Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej ruszyła z nowym projektem wsparcia dla uchodźców.
Projekt ma na celu aktywizację i integrację społeczną cudzoziemców legalnie przebywających w Polsce. Głównym celem jest zidentyfikowanie i niwelowanie trudności i barier, z którymi spotykają się cudzoziemcy w codziennym życiu zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i w kontekście funkcjonowania w systemie instytucjonalno-prawnym państwa.