Aktualności
Kurs adaptacyjny dla uchodźców w Powiatowym Urzędzie Pracy w Białogardzie

W środę, 19 lipca br. grupa podopiecznych Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Białogardzie uczestniczyła w kursie adaptacyjnym zorganizowanym w Powiatowym Urzędzie Pracy w Białogardzie.
Szkoła dla rodziców
Obraz nie został znaleziony.W koszalińskim Domu Samotnej Matki 18 lipca odbyło się spotkanie „Szkoła dla rodziców”, drugie z cyklu, który potrwa do grudnia. Spotkania z podopiecznymi DSM oraz zainteresowanymi tematem mamami spoza placówki prowadzi psycholog Hanna Czarnecka-Giełdon. Oprócz wykładów opartych na znanej metodzie zaproponowanej przez Adele Faber i Elaine Mazlish w książce „Jak mówić żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły”, zajęcia angażują uczestniczki w zadania warsztatowe, służące przećwiczeniu sytuacji, w jakiej może znaleźć się dziecko targane emocjami.
Pieta wśród samotnych mam
Obraz nie został znaleziony.Kopia Skrzatuskiej Piety, która pielgrzymuje od kilku miesięcy po diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, dotarła do parafii katedralnej w Koszalinie. Powitał ją bp Krzysztof Zadarko. Uczestnicy nabożeństwa zebrali się w czwartkowy wieczór 13 lipca przy pomniku Jana Pawła II obok katedry.
Survivalowy obóz w Ostrowcu
Ośrodek Caritas St. Liborius w Ostrowcu koło Wałcza w tym roku jest w stanie generalnego remontu, stąd nie są w nim organizowane kolonie i inne formy letniego wypoczynku. Jednak można skorzystać z bazy noclegowej, gastronomicznej, sanitarnej i rekreacyjnej dostępnej poza budynkiem głównym, na terenie ośrodka. Taki survivalowy obóz pod namiotami zorganizowała parafia pw. Św. Michała Archanioła w Jastrowiu. 14 ministrantów przybyło 10 lipca na trzydniowy pobyt, towarzyszył im wikariusz parafii i opiekun grupy ks. Roman Maziec.
Praktyki w hospicjum
Obraz nie został znaleziony.Klerycy, którzy mają za sobą rok propedeutyczny WSD, w ramach praktyk przez trzy tygodnie pracują w darłowskim hospicjum Caritas. Jest tu też student prawa, który z kilku tygodni wakacji wykroił część na wolontariat. Przez kilka godzin dziennie pomagają personelowi w pracach porządkowych i wymagających siły fizycznej. Do zabiegów pielęgnacyjnych nie są przeszkoleni, natomiast towarzyszą pielęgniarkom przy toalecie pacjentów, by w razie potrzeby pomóc ich podnieść czy zmienić pozycję ciała, zawożą chorych do kaplicy na Różaniec i Mszę św., realizują ich proste prośby, a przede wszystkim rozmawiają z nimi, nawiązują relacje.
Kolonie w Jarosławcu
Caritas diecezjalna przygotowała tego lata cztery turnusy kolonii dla dzieci. To oferta obejmująca łącznie 200 dzieci, a licząc kolonie i półkolonie organizowane przez Parafialne Zespoły Caritas z wypoczynku tego typu skorzysta około tysiąca osób.
Tornistry i podręczniki dla ubogich uczniów
Przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej rusza z akcją "Tornister pełen uśmiechów", której celem jest przygotowanie pełnych wyprawek szkolnych – tornistrów wypełnionych odpowiednimi akcesoriami dla uczniów z rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej. W tym roku wyprawki otrzymają dzieci z Ukrainy, Litwy i Białorusi. Akcję przeprowadzą Parafialne Zespoły Caritas.
Zajęcia w Domu Samotnej Matki
Obraz nie został znaleziony.W ramach projektu "Dar Życia: wsparcie we wzmacnianiu więzi rodzinnych" w miesiącu czerwcu przeprowadzono m.in. warsztaty wychowawczo-edukacyjne, warsztaty z doradztwa zawodowego i warsztaty z ekonomii budżetu domowego dla beneficjentek powyższego projektu.
Na warsztatach wychowawczo-edukacyjnych poruszono kwestie rozwijające umiejętności wychowawcze, które były inspirowane "Szkołą dla Rodziców" wg. A. Faber i E. Mazalish. Beneficjentki wraz z prowadzącą rozmawiały o rozpoznawaniu i oswajaniu emocji, komunikacji z dziećmi oraz o szukaniu dobrych metod wychowawczych.
Natomiast na warsztatach z doradztwa zawodowego jednym z tematów, z którymi zmierzyły się beneficjentki było "Praca marzeń: moje atuty, co mogę zaoferować, czego oczekuję, jakie mam cele?".
Na warsztatach z ekonomii budżetu domowego uczestniczki projektu mogły sprawdzić swoją podstawową wiedzę z zakresu planowania budżetu domowego, dlaczego warto planować i jakie korzyści płyną z planowania budżetu domowego.
Oprócz wymienionych warsztatów w Dzień Dziecka miało miejsce wyjście do Sali zabaw dla dzieci Frajda Koszalin. Dla dzieci, wyjście było dużą atrakcją, pełną wrażeń, uśmiechów i śmiechów. Jednym słowem dzieci były bardzo zadowolone.