Aktualności
Pamięć o zmarłych
Małgorzata Miszczuk, opiekunka SKC w Szkole Podstawowej im. Ratowników Morskich w Dąbkach koło Darłowa, co roku w listopadzie mobilizuje swoich podopiecznych do wizyty na miejscowym cmentarzu. Ani opiekunki, ani młodych wolontariuszy nie przestraszyła listopadowa słota.
Konferencja naukowa o przemocy
8 listopada w auli Politechniki Koszalińskiej odbyła się konferencja naukowa "Przemoc nie oznacza niemoc". Organizatorem spotkania były: Wydział Technologii i Edukacji Politechniki Koszalińskiej, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz Centrum Kryzysowe dla Kobiet i Kobiet z Dziećmi.
Patriotycznie w bibliotece
Oferta Caritas dla dzieci z Koszalina obejmuje także formację patriotyczną. Opiekunowie dzieci ze świetlicy opiekuńczo-wychowawczej wykorzystali okazję i jako przygotowanie do Narodowego Święta Niepodległości zaprosili podopiecznych do biblioteki. 4 listopada w filii bibliotecznej nr 11 w Koszalinie odbył się wieczór poetycko-muzyczny. Spotkanie z poezją przybrało formę nauki przez zabawę, a przy okazji dzieci mogły poczuć się swobodnie w przestrzeni bibliotecznej, do której być może zechcą wrócić jako czytelnicy.
Decyzja w sprawie przyznania dofinansowania projektu społeczno – charytatywnego SKC ze Środków Caritas Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej
Zgodnie z regulaminem otrzymania dofinansowania, który to mówił o tym, że otrzymane pieniądze w kwocie 5.000,00 zł mogą zostać wykorzystane tylko na działania charytatywne, w dniu 10 października 2016 roku rozpatrzono 9 wniosków, które to wpłynęły w terminie, tj do 30 września 2016 r.
Praca sama nie przyjdzie. Doradca zawodowy uczy samotne matki znaleźć nowe miejsce na rynku pracy.
W ramach projektu „Aktywnie żyje się lepiej” realizowanego przez Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej na rzecz podopiecznych Domu Samotnej Matki oraz Centrum Kryzysowego, 3 listopada odbyło się w Koszalinie kolejne spotkanie z doradcą zawodowym.
- Osoby, które biorą udział w programie, mają małe doświadczenie zawodowe - powiedziała prowadząca szkolenie
Mżawka to nie przeszkoda
Wielu wolontariuszy Caritas wykroiło w świąteczny dzień 1 listopada kilka godzin, by poświęcić je dla ubogich. Akcja "Zapałka nie ogrzeje" znana jest od 5 lat w diecezji i u progu chłodnej pory roku spotyka się z zainteresowaniem wolontariuszy oraz darczyńców, chcących wspomóc osoby, których nie stać na ogrzanie mieszkań w sezonie grzewczym.
Warsztaty zdrowego żywienia i kulinarne z Caritasem
Osoby korzystające z pomocy żywnościowej Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym zaproszone są do poszerzenia swoich kompetencji w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Oprócz przewidzianego przez program wydawania żywności - w listopadzie w kilku miejscowościach naszej diecezji, m.in. w Koszalinie, Wałczu, Słupsku i Szczecinku, przeprowadzone zostaną warsztaty dotyczące zdrowego żywienia oraz warsztaty kulinarne.
Dwie dekady dobra
Parafia p.w. NMP Królowej Różańca Świętego w Słupsku świętowała 20-lecie pracy charytatywnej.
Punktem centralnym świętowania była jubileuszowa Msza św. W niedzielę 23 października o godz. 13 przewodniczył jej dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej ks. Tomasz Roda, zaś koncelebrowali proboszcz parafii ks. Zbigniew Krawczyk oraz księża z dekanatu.
Parafialny Zespół Caritas obecnie liczy 19 osób, ale świętowanie zgromadziło dużo szersze grono: podopiecznych PZC, grono nauczycieli związanych ze świetlicą dla dzieci, darczyńców, ludzi dobrej woli, którzy pomagają w parafialnej pracy charytatywnej oraz przedstawicieli urzędu miasta, łącznie ok. 70 osób. Niektórzy z nich zostali wyróżnieni przez pracowników Caritasu, którzy chcieli w ten sposób podkreślić, że ich zaangażowanie nie byłoby wystarczająco skuteczne, gdyby nie tak szeroka współpraca. Podziękowania wyróżnionym wręczył proboszcz ks. Krawczyk.