Infolinia Caritas Zostań wolontariuszem Pomoc dla Ukrainy Strategia rozwoju wolontariatu Aktualności
26.09.2023

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Już w czwartek 21 września beneficjenci Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej wraz z wolontariuszami ze szkolnych i parafialnych Caritasów rozdawali przechodniom słodycze ‒ krówki wdzięczności, dziękując Polakom za ich wsparcie i pomoc niesione Ukrainie. Takie uliczne akcje odbyły się w Koszalinie, Słupsku, Kołobrzegu, Wałczu, Białogardzie, Szczecinku, tam gdzie działają punkty wsparcia dla przybyszów z obcych krajów, w których otrzymują oni pomoc w wielu formach – doradczej, szkoleniowej, integracyjnej czy jako wsparcie materialne. Swą wdzięczność Polakom wyrazili także rodzice i dzieci z Ukrainy ‒ przygotowali w ramach zajęć w koszalińskim Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom papierowe serca jako symbol przyjaźni i solidarności.

W Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy przypadającym 24 września odprawiona została w koszalińskiej katedrze Msza św. w intencji migrantów i uchodźców. Przewodniczył jej ks. Łukasz Bikun, dyrektor Caritas diecezji.

‒ Przez cały ten weekend jako Caritas diecezji modlimy się za migrantów i uchodźców, a szczególnie za tych, którzy z różnych powodów musieli uciekać ze swojej ojczyzny – powiedział na wstępie kazania. ‒ Kiedy wybuchła wojna w Ukrainie, nasi wolontariusze pojechali na granicę polsko-ukraińską i pomogliśmy wtedy ok. 20 tysiącom osób, a potem kolejnym czterem tysiącom, już tu, w diecezji. Te działania mogliśmy uruchomić dzięki różnym zbiórkom, za co jesteśmy wdzięczni diecezjanom. Dziś chcemy wam powiedzieć „dziękuję”, bo otworzyliście serca, a często też swoje mieszkania, dzieląc się tym, co najcenniejsze.

W namyśle nad tym, skąd pojawiła się w diecezjanach ta niezwykła chęć pomocy uciekającym przed wojną Ukraińcom, ks. Bikun przywołał spotkania kolędowe, podczas których miał okazję zorientować się, jak wielu seniorów również pochodzi z daleka ‒ z Kresów Wschodnich, odległych części Polski. Jak zauważył, cenna pamięć o dziejach rodzin nie sięga niestety daleko wstecz, granicą jest zazwyczaj druga wojna światowa. ‒ A co było wcześniej, jakie działy się historie, jakie były tamte relacje? A więc skąd ja przybywam, skąd pochodzę, jacy byli moi przodkowie, co kształtowało moją rodzinę i do dzisiaj ma na nas wpływ? Dlatego rozumiemy uchodźców zmuszonych zrywać z tym, co zostawiali za sobą, gdy musieli opuścić swoje domy i zagnieździć się na nowo w innym miejscu, podjąć decyzję co zrobić ze swoim dalszym życiem: wrócić, jechać dalej, zostać w Polsce? Takie są zwykle dramaty tych ludzi.

Obchody Dnia Migranta i Uchodźcy zwieńczył koncert Macieja Miecznikowskiego w Filharmonii Koszalińskiej. Wśród licznie obecnych gości znaleźli się bp Zbigniew Zieliński i prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

... powrót

Kontakt:

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
ul. bpa Cz. Domina 8, 75-061 Koszalin

tel. +48 94 342 36 90
e-mail: sekretariat.koszalin@caritas.pl
© Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Wykonanie: strony internetowe słupsk
Wspierają nas:
  • 1.png
  • 2.png
  • 3.png
  • 4.png
  • 5.png
  • 6.png
  • 7.png
  • 8.png
  • PKO_FND_LOGO_RGB.jpg
  • port.png
  • selgros.png
  • logo-kulczyk.jpg