Patrole i torby miłosierdzia
Z okazji Światowego Dnia Ubogich koszalińska Caritas przygotowała kilka akcji charytatywnych. Konferencja prasowa prezentująca nowe przedsięwzięcia placówek odbyła się 16 listopada w Domu Miłosierdzia.
Ks. Tomasz Roda, dyrektor diecezjalnej Caritas, odwołał się na początku do orędzia Franciszka przygotowanego na pierwszy Światowy Dzień Ubogich. Papież kończy je zdaniem o celowości Dnia podkreślając, że dla ludzi sumienia i wiary ma on być impulsem do odkrycia, że potrafią się podzielić tym, co posiadają.
Jak poinformował ks. dr Radosław Siwiński, dyrektor Domu Miłosierdzia Bożego w Koszalinie, obchody Dnia Ubogich zainaugurowane zostaną Mszą św.
w sobotę 18 listopada w DMB, na którą bp Edward Dajczak zaprasza ubogich miasta. Następnie odbędzie się dla nich uroczyste przyjęcie w jadalni.
Nazajutrz, 19 listopada, w Światowy Dzień Ubogich, Caritas rozpocznie ogólnopolską akcję pn. "Torba miłosierdzia". Tę papierową torbę na zakupy można odebrać w punktach Caritasu, także tych działających przy parafiach, a następnie wypełnić produktami spożywczymi o długim terminie przydatności do spożycia lub środkami czystości. Caritas diecezji rozprowadziła już 8 tys. takich toreb. Wypełnione można przynosić do parafialnych lub centralnej Caritas, lub do Domu Miłosierdzia w Koszalinie.
- Zachęcamy, by "Torba miłosierdzia" stała się inspiracją do całorocznej troski o ubogich - powiedział ks. Roda.
Inną inicjatywą Caritas jest akcja "Talon na chleb". To wg dyrektora minimalna pomoc, jaką należy udzielić każdemu, kto znalazł się w trudnej sytuacji finansowej i życiowej. Talony, które uprawniają do nabycia bochenka chleba w wybranych miejscach miasta można odbierać w kilku placówkach Caritas
w Koszalinie: w Centrum Kryzysowym na ul. Harcerskiej, w Domu Samotnej Matki na ul. Wojska Polskiego oraz w centrali Caritas na ul. Domina.
W kolejne dni ruszy z Caritas Patrol Miłosierdzia. Podejmą go wolontariusze Szkolnych Kół Caritas i studenci wsparci przez ratownika medycznego. Młodzi będą wyszukiwać bezdomnych w mieście i jego okolicach, proponując im kubek gorącej herbaty i talerz zupy. Patrole będą wyruszać głównie rano
i wieczorem, kiedy temperatury spadają. - Patrol chcemy skierować także do tych ubogich, którzy nie mogą skorzystać z opieki schroniska dla bezdomnych czy innych placówek np. z powodu nietrzeźwości - wyjaśnia ks. Roda. Patrol będzie sprawdzał również, czy napotkane osoby potrzebują innego rodzaju pomocy, np. zaopatrzenia w ciepłą odzież lub pomoc medyczną.
Podobną akcję - pn. Apostołowie Bożego Miłosierdzia - z tym że nastawioną na głoszenie ubogim miłości Bożej i próbę wyrwania ich z bezdomności, podejmują wolontariusze Domu Miłosierdzia w Koszalinie.