Migranci-ostatnio
Prowadzone przez Caritas diecezji placówki Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom realizują różnorodne projekty skierowane do obcokrajowców zamieszkałych na naszym terenie. W Koszalinie 7 listopada odbył się kurs adaptacyjny dla migrantów i uchodźców na temat opieki zdrowotnej. Przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia podpowiadali uczestnikom, w jaki sposób migranci mogą uzyskać obecnie dostęp do bezpłatnej opieki medycznej, jak uzyskać ubezpieczenie zdrowotne, zdobyć środki na rehabilitację, dochodzić swoich praw. A także jakie prawa w tym zakresie przysługują ich dzieciom.
Nie zapomniano o najmłodszych beneficjentach punktu w Koszalinie ‒ odwiedzili papugarnię a także rozwijali wyobraźnię w ramach warsztatów artystycznych z wykorzystaniem motywu dyni. Zaś dorośli przeszli Kurs Pierwszej Pomocy Medycznej. Szkolenie obejmowało zarówno podstawy teoretyczne, jak i umiejętności praktyczne niezbędne do skutecznej reakcji w sytuacjach nadzwyczajnych.
Natomiast Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Białogardzie zaprosiło obcokrajowców na spotkanie ze specjalistką ds. żywienia człowieka i dietetyki. Uczestnicy spotkania poznali zasady racjonalnego żywienia, a także dowiedzieli się, jak komponować dietę dostosowaną do swojego organizmu oraz jak "odchudzać" potrawy, zastępując jeden produkt innym, zdrowszym.
Projekt pn."Ośrodek pomocy cudzoziemcom Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej" dofinansowany ze środków rezerwy Funduszu Pracy, realizowany w ramach Konkursu ofert pn."Razem Możemy Więcej -Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022-2023" - w ramach Resortowego Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022-2025